Stowarzyszenie Oficerów 5 Dywizji Wojska Polskiego "Kresowiak"
Nawigacja
Strona Główna
Zarząd
Statut Stowarzyszenia
Kontakt
Księga Gości
Aktualności
Galeria
Deklaracja Członkowska
Forum
Do Pobrania
Szukaj
Z dawnych lat...
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 24
Najnowszy Użytkownik: vioxx
Promocja Książki
Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej ukazała się kolejna publikacja związaną z Gubinem i Ziemią Gubińską. To książka zatytułowana „Ziemia Gubińska 1939-1949…” autorstwa Zygmunta Traczyka, znanego wszystkim mieszkańcom regionalisty i dokumentalisty, członka Stowarzyszenia Oficerów 5 DWP „Kresowiak”.
W przedmowie do książki dr Zbigniew Moszumański pisze m.in.: „Utrwalenie przeszłości i teraźniejszości wydaje się naszym oczywi¬stym obowiązkiem, by następne pokolenia znały nie tylko źródła swojego pochodzenia, ale także podejmowały trud tworzenia własnej tradycji, rozbudza¬ni lokalny patriotyzm, pragnienie pracy dla dobra najbliższego środowiska i społeczną aktywność. Po II wojnie światowej mamy bowiem do czynienia z ponownymi narodzinami miasta Gubina i Ziemi Gubińskiej, do których, w miejsce dawnych mieszkańców, przybyli nowi, z innymi zwyczajami i inną kulturą. Ale dla tych, którzy mieszkali w Guben i okolicy przed 1945 rokiem, jest tu wciąż miejsce szczególne, do którego chętnie wracają”.
Na ponad 500 stronach autor próbuje „ocalić” przed zapomnieniem wiele informacji o regionie i jego mieszkańcach. W tytule przebrzmiewa rok 1939, a to z tego powodu, iż w książce jest mowa o pobycie Polaków w obozie pracy przymusowej znajdujących się w Gębicach (Amtiz). Monografia liczy 24 rozdziały wzbogacone wieloma ilustracjami zdobytymi w archiwach oraz relacjami mieszkańców Ziemi Gubińskiej.
Jak pisze dr Z. Moszumański: „Monografia ma dużą wartość poznawczą. Jest cennym zapisem postaw i zachowań mieszkańców regionu. Jej zaletą jest spokojny, wyważony ton - bez ostrych sformułowań i natarczywego wartościowania. Może być wykorzystana zarówno do celów edukacyjnych i wychowawczych, jak też promocyjnych”.
Niepodważalne zasługi w ukazaniu się książki ma PWE Gubin, które finansowo wsparło jej wydanie. Bez tej pomocy nie udało by się pokonać przeszkód. W tekście skierowanym do Czytelników od Dyrekcji PWE Gubin, a zawartym w książce napisano, iż: „…książka jest dokumentem będącym świa¬dectwem działań podejmowanych na tych ziemiach, w jednym z najtrudniejszych dla naszej Ojczyzny etapów historii. Angażując się w wydanie tej książki „PWE Gubin" sp. z o.o. chce przekazać Czytelnikom publikację, która trafi do każdej biblioteki, każdej szkoły w Gminie, tak by mieszkańcy mogli zapoznać się z historią, którą kształtowali nasi przodkowie. Społeczność jest bowiem dla spółki jedną z podstawowych wartości. Firma jest nie tylko sponsorem, mecenasem i darczyńcą, ale także inicjatorem wielu interesujących wydarzeń. Wydanie książki „Ziemia Gubińska 1939-1949" jest tego przykładem”.
Zainteresowanych informujemy, że książkę można jeszcze nabyć w siedzibie SPZG ulica 3 Maja 2, Tel. 68 455 81 62. (sp)


Admin kwiecień 08 2012 12:12:48 0 ˇ 259
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Admin
19/01/2012 16:29


     
 
engine: PHP-Fusion v6.01
kasha theme by: sonar from EP

   Strona Główna :: Forum
 
     

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie