Stowarzyszenie Oficerów 5 Dywizji Wojska Polskiego "Kresowiak"
Nawigacja
Strona Główna
Zarząd
Statut Stowarzyszenia
Kontakt
Księga Gości
Aktualności
Galeria
Deklaracja Członkowska
Forum
Do Pobrania
Szukaj
Z dawnych lat...
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Nieaktywowany Użytkownik: 24
Najnowszy Użytkownik: vioxx
Park 5 Dywizji
Radni odpowiedzieli na wniosek Stowarzyszenia Oficerów 5. DWP „Kresowiak” i zdecydowali o zmianie nazwy parku przy ul. Chopina. Stowarzyszenie zwracało się wprawdzie o zmianę nazwy parku im. gen Waszkiewicza, ale radni podczas konsultacji zaproponowali, by parkowi w centrum miasta nadać wnioskowaną nazwę. Głosowanie nad wnioskiem podczas czerwcowego posiedzenia rady wzbudziło sporo zbędnych emocji, i koniec końcem przy sprzeciwie radnych związanych z SLD uchwałę przyjęto. Ale – było – minęło, choć w środowisku wojskowym spory niesmak pozostał.
Mamy zatem w centrum stary park z nową nazwą: „Park 5. Dywizji”. Dlaczego nazwa jakby w skrócie? Otóż pełna nazwa dywizji zmieniała się na przestrzeni lat, jednak zawsze dywizja miała numer 5.
Park ma dość długą historię bo przed II wojną światową też tu był park. Jego teren znajdował się wówczas poza ścisłym centrum miasta i nosił nazwę Spicherer Platz. Sądząc po zachowanych fotografiach stanowił oazę zieleni, wyróżniał się przepięknymi alejkami i wielobarwnością kwiatów. Z parkiem, w południowej jego części, sąsiadował olbrzymi budynek szpitala miejskiego. Można domniemać, że bliskość i urok pięknego parku wykorzystywali pacjenci szpitala. Z parkiem sąsiadowała także ciekawa bryła wydziału zdrowia, który ulokował się blisko szpitala.
Jak wspomina dr Zygfryd Gwizdalski, po zakończeniu działań wojennych, szpital pomimo zniszczeń, nadawał się do remontu. Ale ówczesna władza na szpital wybrała dom starców przy dzisiejszej ulicy Śląskiej, a szpital, na polecenie rządzących saperzy wysadzili. Dziś na miejscu dawnego szpitala stoi pływalnia.
Wróćmy do parku. Współcześnie układ ulic uległ zmianie. Najpierw przedłużono ul. Chopina by prowadziła do mostu granicznego. Potem dobudowano ul. Nową. Przez lata zieleń i infrastruktura parku niejako same się finansowały. Wysiłek miejski sprowadzał się do co najwyżej sprzątania parku, dość skromnej pielęgnacji zieleni i naprawy zdemolowanych ławek. Ławki najczęściej okupowali miłośnicy taniego wina. W latach 80-tych Spółdzielnia Inwalidów z Zielonej Góry postawiła w parku pijalnię piwa - miała powodzenie jakich mało. Piwa moc w otoczeniu zieleni. Potem interesem kierował niejaki pan Kurdyk, a gubinianie wypijali tu hektolitry piwa. Panie nie miały problemów ze znalezieniem zagubionego męża – odnajdywały szybko u Kurdyka na piwie.
Potem piwny interes padł , a kombatanci w tym miejscu, z inicjatywy płk Tadeusza Dziewierskiego postawili w maju 2005 roku Pomnik Wdzięczności. Pomnik prezentuje się znakomicie, a i przy rocznicowych okazjach jest gdzie wieńce i kwiaty złożyć.
Park wymaga remontu i wydaje się że wkrótce doczeka się renowacji. Wszak odnowiono prawie wszystkie gubińskie miejsca wypoczynku i rekreacji. Teraz kolej na park 5. Dywizji, która to przed laty należała do przodujących w wojsku. Zatem należy się jej park przedniej jakości. (sp)Przejdź do galerii wydarzeniaAleja w parku 5 Dywizji.
Admin marzec 05 2012 20:32:01 0 ˇ 315
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Admin
19/01/2012 16:29


     
 
engine: PHP-Fusion v6.01
kasha theme by: sonar from EP

   Strona Główna :: Forum
 
     

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie